Když se řekne EET čili elektronická evidence tržeb, některým z vás z toho určitě není úplně příjemně u srdce a je to pochopitelné. Stát vám nevěří a vytáhnul na vás zbrusu nového strašáka. Pro někoho, a troufáme si odhadnout, že vás nebude zrovna málo, bude jeden z klíčových problému tohoto nové systému právě samotné připojení na Internet. Tedy pilíř, na kterém stojí celá jeho mechanika. Zákon o EET na to pamatuje a nabízí určitá řešení, která však i tak pro řadu z vás zůstanou beznadějně problematická.

My pro vás máme nachystáno speciální východisko, které je zároveň i kompletním řešením EET pro malé živnostníky, ale určitě se jako záložní metoda bude hodit i ostatním. Pokud pojem SMS EET terminál vidíte poprvé, rozhodně pokračujte ve čtení a až dočtete, garantujeme vám zaslouženou chvíli oddychu.

Pojďme si nejprve ve zkratce shrnout, jak probíhá celá komunikace v rámci EET systému za optimálních podmínek, tedy za bezproblémového stálého připojení k internetu.

Komunikace se stabilním připojením k internetu

EET pokladna či pokladní systém komunikuje se serverem Finanční správy (FS), kterému automaticky zasílá data pro vystavení EET účtenky. Server odpovídá kódem (FIK), který je pak vytištěn na účtence, která je následně předána zákazníkovi.

Porucha internetového připojení

Při výpadku internetu se EET pokladna nemůže spojit se serverem FS a vy tak po dobu výpadku můžete tisknout zákazníkům účtenky bez kódu. Musíte pak jednoznačně FS prokázat, jak k výpadku došlo a také zajistit, aby se data z účtenek nahrála na server FS do 48h od výpadku. To běžně proběhne automaticky poté, co je internetové spojení obnoveno.

Vy však máte k dispozici  i další možnost. A tou je využití SMS EET terminálu, se kterým jednoduše zašlete údaje o platbě pomocí SMS zprávy a obratem obdržíte kód účtenky, kterou můžete hned předat zákazníkovi buď tradičním způsobem anebo přeposláním na mobilu či e-mail. Taková účtenka pak mimo jiné může být použita i v účtenkové loterii a zákazník k ní má také přístup na internetu.

Chybí trvalé připojení k internetu

Pokud si nejste schopni zajistit stabilní připojení k internetu, existují pro vás dvě možnosti. SMS EET terminál vám nabízí okamžité a  pohodlné řešení problému. Zaslání SMS zprávy je rychlé, levné a není závislé na kvalitě a dostupnosti internetové připojení.

Ministerstvo financí pro vás nachystalo i své vlastní řešení, které spočívá v tzv. zjednodušeném režimu. O ten si musíte nejprve zažádat formou výjimky a žádost řádně zdůvodnit. Pokud vám je tato výjimka přidělena, máte pak povinnost nahrát data o platbách z vaši EET pokladny či preferovaného zařazení do 5 dnů. S tím, že takto vydané účtenky zákazníkovi nebudou obsahovat kód FIK. Ten je pak mimo jiné stěžejní i pro účast v účtenkové loterii.