Mnozí z vás mají z povinné elektronické evidence tržeb (EET) husí kůži už teď a nutno podotknout, že plným právem. Systém je to komplikovaný a v mnohých ohledech nepromyšlený či doslova spíchnutý horkou jehlou. Pojďme si tedy v rychlosti říct, jak bude fungovat EET a také to, jak vám tuto nesnadnou úlohu můžeme ulehčit my.

  1. Národní EET: certifikát z pohodlí domova  

EET znamená být ve spojení se systémem daňové správy. Certifikát, resp. podpisový EET certifikát, vás jednoznačně identifikuje. Nikdo pak nemůže posílat zprávy vaším jménem.
Získání EET certifikátu se pro živnostníky a podnikatele, kteří nemají datovou schránku, odehrává na pobočce finančního úřadu. Tam si vyzvednou své osobní přihlašovací údaje do portálu daňové správy.
Ty pak následující den vloží do systému, kde si založí své provozovny a projdou ne úplně jednoduchým stažením a instalací EET certifikátu.

NárodníEET vám však k tomuto procesu nabízí mnohem pohodlnější alternativu. Naše veřejná služba vám umožní vyzvednutí a stažení podpisového EET certifikátu zcela zdarma bez toho, abyste museli někam sami chodit a cokoli vyřizovat. Když se do ní zapojíte, můžete zároveň přejít i na další z našich exkluzivních služeb.

  1. EET z mobilu přes SMS

Co to znamená? Znamená to, že si nemusíte kupovat novou EET pokladnu a k ní novou tiskárnu. Můžete pokračovat v účtování jak jste byli zvyklí. Pouze doplníte své obvyklé účtenky o kód, který vám přijde jako odpověď na sms s textem: EET částka DPH. To jen za použití služby SmsEET Terminál. Přičemž základní sazbu ani nemusíte psát, takže stačí poslat částku. Hotovo, splněno. Je to tak snadné, jako poslat SMSku z mobilu.

  1. EET účtenka online a bez tiskárny

Nyní již zbývá jen předat účtenku zákazníkovi za předpokladu, že o ni projeví zájem. Zaevidováním transakce přes SMSku se vytvoří EET účtenka. V následující SMS zprávě vám k ní zašleme internetový odkaz. Zákazníkovi pak buď vydáte fyzickou účtenku s přepsaným kódem EET účtenky anebo pokud vámi zaslaná SMS obsahovala také telefonní číslo či email zákazníka, odkaz na EET účtenku se automaticky zašle i jemu. Tímto se také každá účtenka uloží do vašeho účtu, kde budete mít přístup ke kompletnímu archivu takto zpracovaných účtenek.

Jaké sankce hrozí, když podnikatelům nebude fungovat EET hlášení

Bohužel za nesplnění EET povinnosti hrozí Ministerstvo Financí nemilosrdnými pokutami. 50 tisíc korun rozhodně není malá částka za nevyvěšení informace o tom, že evidujete elektronicky a tak občanskou neposlušnost nelze příliš doporučovat. Až 500 tisíc korun pokuty hrozí tomu, kdo by neodesílal EET hlášení, nebo odesílání nějak mařil. 

Nyní už víte, jak bude fungovat EET. S SMS terminálem pro EET totiž nemusíte mít obavy. Začněte ho používat a EET pokladnu si pořiďte až když budete sami chtít.