Stejně jako před třemi lety na Slovensku a před tím v Chorvatsku se příštím rokem v souvislosti se zavedením EET, spustí na území ČR tzv. účtenková loterie. Je velmi pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali, ale malé připomenuti určitě neuškodí.

Ve své podstatě jde o mechanismus, který si klade za cíl jediné, a sice motivovat zákazníky k  vyzvedávání (EET) účtenek. Mají vyvíjet tlak na podnikatele aby správně vystavovali nové EET účtenky, a tím suplovat úřadům kontrolu daňových povinností firem i malých živnostníků. Každá vydaná účtenka je potenciálním losem do státní loterie o peněžní výhry. Údaje z ní je třeba vložit na web státní správy, konkrétně údaj nazvaný FIK – fiskální identifikační kód, který má být na účtence přítomen.  

Na Slovensku se účtenkové loterie krátce po startu zúčastnila zhruba desetina Slováků a i přes to, že od té doby zájem opadá, účel prý zatím splňuje. Měsíčně si tak majitelé výherních účtenek mohli přijít k výhrám kolem 10 tisíc eur, což je v přepočtu zhruba 260 tis. korun.  

Jediný problém který s účastí v účtenkové loterii může pro výhry chtivé zákazníky vzniknout, je zdlouhavé přepisování 32 znakového FIK kódu a uchovávání stohů blednoucích účtenek.

Elektronické EET účtenky z SMS zpráv

Papírové účtenky jsou zastaralé, na tom se určitě zachvíli shodnou všichni, kdo poprvé obdrží elektronickou účtenku místo běžného dokladu.

Služba určená zejména pro malé živnostníky, SMS EET terminál, má tyto elektronické účtenky implementované již od prvotního návrhu. Ačkoliv jejím hlavním komunikačním kanálem je poměrně stará technologie SMS, nenechte se mýlit.

V momentě, kdy se rozhodnete využívat  SMS EET terminálu, mají vaši zákazníci možnost se pohodlně zúčastnit účtenkové loterie. Když jim pošlete emailem či v SMS zprávě odkaz na účtenku za své služby, nebo když jim ho budete psát rukou na papír, můžete jim hned vysvětlit, že je to pro ně lepší než běžný papírový doklad.

Na internetu zadají tento krátký kód, takzvaný sFIK, do formuláře na http://eetuctenka.cz a dlouhý FIK si jen zkopírují a vloží na webu státní správy. Účtenky se jim pak i nebudou ztrácet, protože si je můžou uložit do počítače.

Kdy bude spuštěná účtenková loterie?

První slosování účtenkové loterie EET by se mělo spustit někdy v první polovině 2017 a je pravděpodobné, že odstartuje s druhou vlnou zavedení EET povinnosti, kdy se jí budou muset podrobit také provozovatele maloobchodů a velkoobchodů.

Náměstkyně ministra financí Schillerová, potvrdila, že podobně jako třeba na Slovensku bude i v Česku účtenková loterie. „Finalizujeme veřejnou soutěž, kterou chceme na provozování loterie vyhlásit,“ uvedla. Ministerstvo chce, aby se šlo loterie zúčastnit i skrze nové technologie, aby se do ní zapojilo co největší množství lidí. „Pokud vše půjde dle plánu, do poloviny příštího roku ji spustíme,“ odhadla náměstkyně.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/eet-zkusebni-rezim-babis-vyhodnoceni-dwc-/ekonomika.aspx?c=A161102_104519_ekonomika_pas

Své EET účtenky si vaši klienti mohou začít ukládat již teď. Budou mít díky nim náskok.